Telefonní sítě GSM a jejich služby

PIT

Odkazy

NMT - předchůdce GSM

Před samotným vznikem GSM (jinak nazývané jako sítě 2. generace) jsme mohli používat mobilní telefony určené pro sítě 1. generace, známé také jako NMT. Tento standard vznikl ve Finsku. Původně byl používán k armádním účelům, později byla tato technologie poskytnuta široké veřejnosti. Telefony pracující v této síti byly technicky velmi podobné dnešním vysílačkám, jednalo se o analogová zařízení. Mohly však komunikovat v obou směrech současně v reálném čase. Tato zařízení byla velká jako kufr, pracovala v pásmu 450MHz, hmotnost dosahovala i přes 7kg a ceny dosahovaly závratných výšin. Telefonní číslo bylo zabudováno v telefonu, nebylo tedy možné měnit čísla pomocí SIM.

Vznik GSM

GSM sítě jsou tzv. celulární tzn. buňkové systémy. To znamená, že GSM síť je tvořena buňkami vysílačů signálu. GSM systém využívá mobilních stanic - telefonů. Těch je velké množství druhů a typů.

Přechod na GSM je datován na rok 1991, prvním operátorem byl finský Radiolinja. Největší změnou je přechod na digitální komunikaci. To mělo za následek daleko kvalitnější přenos hlasu. Mobilní telefony se rapidně zmenšily, daly se nosit i v kapse. GSM komunikuje v pásmu 900, 1800 a 1900(Amerika) MHz. Čím vyšší frekvenci vysílač používá, tím menší je dosah signálu. Výhodou ale je, že díky větší šířce pásma může zároveň telefonovat více uživatelů, proto se 1800 MHz vysílače používají v městských zástavbách a 900 MHz mimo města. Velký boom v oblasti mobilní komunikace byly dnes tak známé SMS. Ty umožňovali komunikovat jinak než hlasem.

Jak jsem již zmínil, je důležitou vlastností sítí GSM digitální přenos. Ten nám kromě kvalitní hlasové komunikace umožňuje i přenos dat. Můžete využít buď vytáčené spojení, podobně jako u svých modemů doma. Tento typ spojení se nazývá CSD nebo nově HSCSD, který je rychlejší. Další možností je tzv. paketový přenos dat, zvaný jako GPRS. Je podobný domácímu ISDN, není nutné dlouho čekat na spojení, jako u vytáčeného spojení. Nabízí o málo vyšší rychlost než HSCSD a jeho hlavní výhodou je účtování za množství přenesených dat a místo za dobu připojení. Operátoři rovněž nabízí tarif s neomezeným přenosem dat za měsíční paušál. Je konstruován tak, že nezatěžuje linku a v podstatě je možné zároveň volat a být připojený.

S příchodem GPRS se můžeme setkat s novými službami, které nám mohou operátoři nabídnout. Jednou z nich jsou multimediální zprávy MMS, můžeme pomocí nich posílat obrázky, hudbu a video na zařízení, která tuto službu podporují. Vcelku novou službou našich operátorů je streamované video, kdy můžete na svém telefonu sledovat krátký videoklip. A takřka poslední novinkou je neomezený přístup k Internetu.

datové přenosy GPRS si našly zlepšení pod názvem EDGE. Mimo názvu se změnila jen rychlost a to k lepšímu. Žádné další služby nepřibyly.

Budoucnost mobilní komunikace

blízká budoucnost mobilní komunikace bude v sítích 3. generace, jinak známé jako CDMA. Tyto sítě mohou dosahovat přenosu až 2 Mbit/s a hlavní službou bude přenos videa v reálném čase, jedná se tedy o videokonference. Eurotel jako první u nás tuto službu spustil pod názvem Data Express. Učinil tak modernizací své staré sítě(NMT).

Stránka je optimalizována pro studenty verze V3.x a vyšší. Náměty a připomínky

Sponzorované odkazy

Valid XHTML 1.0 Strict!